• EDITIA 2010
    MANGALIA, 1-4 SEPTEMBRIE 2010

  • JURIUL 

    Florin Fieroiu – coregraf
    Virginia Mirea – actriţă
    Marius Manole – actor
    Sorin Crişan – critic
    Felix Alexa – regizor

  • CONCURENTI ÎN SECTIUNEA INDIVIDUAL

    Alexandra Adina Rădescu, „Visul” de D.R. Popescu
    Alexandra Blejan, „Plouă cu trandafiri” după Ibsen, Mariana Alcoforado, Magda Isanos, Castillon, William Shakespeare
    Alexandru Petrila, „Însemnările unui nebun” de N. V. Gogol
    Ana Maria Bălescu, „Vocea broscuţei testoase” după John van Druten
    Ana Nicolae, „Ortansee” după o idee de Teodor Mazilu
    Andreea Ioana Cioară, „Sublimul indiferent” după Jean Cocteau
    Cristina Bodnărescu, „Sora lui..” de Lot Vekemans
    Delia Riciu, Maricica Tunsu în „Opinia publică” de A. Baranga
    Diana Buluga, „Irma Grese: un înger al morţii” după Jo Davidsmeyer
    Diana Croitoru, „Cabinetul de încălţăminte de damă” de Matei Vişniec
    Diana Turtureanu, „Portocalele nu sunt singurele fructe” de Jeanette Winterson
    Ingrid Robu, „Fotografii cu clovni invizibili” de Val Butnaru / PREMIUL PUBLICULUI
    Ioan-Mihai Cortea, „Alexis Zorba” de Nikos Kazantzakis / Premiul „Ştefan Iordache” pentru cel mai bun actor
    Laura Bilic, „Pete de cerneală” de Michael Frayn / Premiul pentru cea mai bună actriţă
    Oana Ianuli, „Salomea” de Oscar Wilde
    Radu Tudor, „Veşnic…” după W.Shakespeare, I.D.Sârbu, Nichita Stănescu, Brenda Walker
    Raluca Mara, „Pasărea-Care-Nu-E sau Run it out!”, după texte de Friedrich Nietzsche / PREMIUL „MARIA FILOTTI”
    Simona Năstase, Ioana în „Sfânta Ioana” de G.B. Shaw
    Ştefania Dumitru, „Micile mele rânduleţe” după Tudor Muşatescu
    Teodor Ghiţă, „Despre efectul dăunător al tutunului” de A.P. Cehov
    Tudor Aaron Istodor, „Paharul” după Eric Bogosian / Premiul SICĂ ALEXANDRESCU
    Vlad Udrescu, „Clipe” de Michael Ghozland

  • CONCURENTI ÎN SECTIUNEA GRUP

    Dincolo de umbre, spectacol de pantomimă, mânuire păpuşi şi blacklight, participă: Ecaterina Ciofu, Ioana Iordache şi Dumitru Georgescu / Premiul pentru cel mai bun spectacol

    Eden, spectacol de limbaj corporal având ca punct de plecare Geneza din Biblie, regia: Ionuţ Caras şi Mara Opriş, cu: Diana Buluga, Radu Homiceanu, Adina Lazăr, Raluca Mara, Ana Nicolae, Mihail Onaca, Florin Suciu, Andrea Şovan, Raluca Uzunov / PREMIUL PUBLICULUI

    Exit, după texte de Eric Bogosian, regia: Mara Opriş, participă: Radu Homiceanu, Mihail Onaca, Raluca Uzunov

    Omul de zăpadă de Lia Bugnar, cu: Simina Contraş şi Ali Deac

    Women in motion de Donald Margulies, cu: Diana Cavallioti şi Andreea Vasile